2009. november 6., péntek

KALÓ IMRE KÓSTOLÓJA A BEMBEN

Kaló Imre kedden leült közénk két rekesz borral és mesélni kezdett. Szőlész, borász, erdész és géniusz.
Büszke ember. Álszerénység nélkül, de joggal büszke és a saját értékeit, melyek sok év tanulás és a következetes munkából nyert tapasztalat gyümölcsei, nem zárja el féltőn a külvilág elől, sőt… Tovább akarja adni. Biztat, lépj az ő útjára és segít neked. Rengeteg szőlő van az országban, és sok van, amit egyáltalán nem, vagy nem megfelelően művelnek. Hisz abban, hogy ha az emberek egy-egy kis szőlőt gondozva jó bort készítenek, és azt, ahogy Ő is teszi, a barátaikkal elfogyasztják, úgy a barátság mélyül, és a szeretet szétárad a bor nyomán a hétköznapi közhelyektől és ridegségtől megszikkadt szívekben.
Igen, állítja, neki megadták az istenek a lehetőséget, hogy egyedi, jó bort tudjon készíteni, és Ő sem a tudását, sem különleges nedűit nem szeretné megtartani magának, és jó szívvel adja tovább, önzetlenül és gyakran ingyen.
Azt írták róla, remete. Remetének tartják a gazdát, kinek termékei nem sorakoznak a szupermarketek polcain, sőt kis borszaküzletekben se találjuk meg őket, az egyre kommerszebb borfesztiválokon se nagyon szerepel, és még honlapja sincsen. Viszont mi megkérdeztük, nem jönne e fel hozzánk, a Bem moziba tartani egy kóstolót, arra egyből igent mondott. Úgy, hogy másodszor találkoztunk! Első találkozásunkkor délután négytől, hajnali fél négyig itatott minket mindennemű ellenszolgáltatás nélkül, sőt még elvitelre se tudtunk venni pár palackkal, mert addigra már nem volt ereje foglalkozni ilyenekkel. Most is kértem, hozzon fel eladásra is néhány üveggel, mert többen vásárolnának (külön buzdítottam is erre az embereket), hát hagyott is hátra 6-8 butéliát, mikor elment, hogy azt igyuk meg még, és ő magának is kipukkantott egyet, amit a hazaúton Csaba, a „saját egri borászunk” anyósülésén elszopogatott.
Nem tudott nem beszélni a Vincze botrányról, és hangsúlyozta a glicerin a bor része, nem méreg. Miért nem ismerjük egy olajszőkítő, paprikát míniummal mérgező, vagy fagyállóval bor-alkoholszintet növelő ember nevét sem?
Kellene, hogy írjak a borokról? Nehéz, nem jegyeztem le, persze, a benyomásaim.
1. egy fehér cuvée, ha jól tudom Olasz, Leányka, Zöldveltelini és Chardonnay 2000-ből. Mesélte, hogy társaságban Alkonyi László érdeklődött anno erről az évjáratról, és Kaló bácsi áradozására meglepődve azt mondta, az ország borászainak zöme szerint kiégtek a savak. Na, vajon úgy érezzük ezen így kilenc év múltán, hogy ebből a szőlőből kiégtek a savak? Egy finom bor, melyen öregedésnek nyoma sincs és a sava jelenleg: 5,5.
2. 2006. Sauvignon Blanc
Akik valaha vakon kóstolták (amúgy, tudjátok, címke sehol, tehát azt, hogy vakon, úgy értem, süketen, mikor Kaló úr még nem mondta el, mit rejt a palack) közülük ketten találták el, mi is ez: Demeter Zoltán és a Kistücsök tulaja. Én úgy érzem, tudtam volna, gondolták velem együtt mások is, de így, hogy már elárulta könnyen okos az ember. Érződnek a fajta jellemzői, de egy másfajta dimenzióban. Ez már nem egres, de egresszósz, a szénát már sárba taposták, és a bodzavirág is elhullajtotta szirmait, és nem kiáltoznak ki belőle harsány jókedvű illatukkal e növények, hanem leülnek a kisszékre, és egy tiszta vászonra ismeretlen tájakat festenek. Nem reduktív! Sokrétű, komplex bor.
3. 2003. Tramini: Mindig a borai korával, érlelési idejével jött. Joggal. (Hogy utáltuk Laci barátommal a reduktív borokat még 7-8 éve. Egyszer egy nyolc tételes kóstolón, hol 4-5 Nyakast (akkor még csak reduktív) kínáltak kifakadtam. Mit esznek ezen a pincészeten! A fiatal srác, aki kóstoltatott, azzal érvelt, hogy nincs benne hiba. Szeretünk pusztán azért egy nőt, mert „nincs benne hiba”? Ezért legfeljebb a Baywatch-ban futkározhat a fövenyen. Hamvast megihlették volna ilyen borok?)
-Kinek van az országban ma 2003-as Traminije?
-Talán Györgykovácsnak.-vettette közbe E. Jani, mire Ő helyeselt.
Illatos, friss fajta, melyet hűtött erjesztéssel, teljesen reduktívan készítenek, egyébként elveszíti savait, fényét és szépségét, tartják az okosok.
Hm.
4. Ez a kedvencem. 2002. Olasz, Zöldveltelini mustként házasítva fifti-fifti. Harmonikus, elegáns, kissé vajas, csodaszép bor.
5. Na, ezt kapd ki! 2003. Rosé, hordós érlelés. M-CS-CF. Még teljes érés előtt leszedik a gyümölcsöt, acéltartályban erjesztik-érlelik, és legkésőbb januárban ugrik a palackba. Ha-ha-ha.
Nos, ez Nála nem így van!
6. Pinot, az évjáratot nem tudom, talán 2002, max. 2004. alap Pinot-ból, mentegetőzött, néhány hónapos (4?) héjon erjesztéssel-érleléssel!!!
7. Bikavér 2002.
8. Cabernet Sauvignon 2003 v. 2002 többször megfagyott a szőlő szüret előtt, talán decemberben szüretelték(?). Nagyon lekerekedett tanninok, de élő savak. Ritkán ihatunk ilyen elegáns bort bordeaux-i fajtából.
9. a másik Cabernet S, ami nem fagyott. Az előző ízlett jobban. Kérdeztem, nem kellett volna esetleg dekantert hoznom és ezt kitölteni, de Ő csak legyintett. Neki talán ez is fölös technológia, vagy így is látja, mivé nyílna ki pár óra múlva?
10. 2002. Kékfrankos. Csodálatos érett, szép savak, lekerekedett tanninok.
11. 2003. Chardonnay főbor. Itt az aszúszemeket együtt szüretelik és dolgozzák fel a többivel. E fogalommal már a 16. századból van írott emlékünk.
Édes, nem emlékszem, mondta e, hogy mennyi cukorral, de olyan 40g körül lehet. Még nem, vagy csak mostanság került palackba. Gyengén kezeli a borokat így még élnek a hordóban, és előfordul, hogy valamelyik maradékcukorral bíró tétel pár év után is forrni kezd. De majd megnyugszik, vallja a mester.
Vállveregetős boldogságban lett vége a mesének. Úgy ült köztünk, mint Rémusz bácsi. Örültünk neki, hogy eljött, ölelgettük, örültek nekem, hogy elhívtam, ölelgettek és örültem, hogy Csaba idehozta nekünk, ölelgettem. Ritkán szoktuk mi itt ennyit lapogatni egymást. Csak Zoltán hiányzott, kitől először hallottam Imréről… kicsit furcsa is volt nélküle.
– N.

2 megjegyzés:

  1. A mester másodszor is lenyűgözött, pedig most nem is pincéjének mécseslánggal borított falai között kóstoltunk, hallgattuk őt, hanem a moziban. nagyon kevés olyan embert tudok mondani, talán csak egyet a mesteren kívül, akire ennyire illik a sorsa, ennyire helyén van a világban. pedig egyszerűen "csak" teszi a dolgát, azt viszont teljes odaadással és őszinteséggel. ezen az estén szerencsére nemcsak a szavait ihattuk, hanem szebbnél szebb műveibe is belekóstolhattunk, amik úgy elvarázsoltak engem is, hogy aznap igazán nehezen tudtam csak elaludni. S.

    VálaszTörlés